Yemek

1 Kilo Ceviz Kaç Adet? 1 Adet Ceviz Kaç Kalori?

1 Kilo Ceviz Kaç Adet? 1 Adet Ceviz Kaç Kalori?

1 Kilo Ceviz Kaç Adet? 1 Adet Ceviz Kaç Kalori? sorularının cevabını vereceğiz.

Besin değerleri ve eşsiz lezzeti sayesinde oldukça oldukça geniş bir alanda kullanılan ceviz, birçok mineral ve vitamine sahiptir.  Kuruyemişlerin vazgeçilmezi olan cevizin  kemik, damar ve zekâ gelişimini  destekleme gibi  özelliklerinin yanı sıra  cilt sağlığı için yağı da kullanılmaktadır.  Ceviz tatlı, yemek ve salatalar gibi çeşitli alanlarda kullanılabilen bir kuruyemiştir.  Özellikle tatlılarımızın vazgeçilmezidir.

Cevizin  ağırlığı büyüklüğüne ve cinsine bağlı olarak değişir. Ancak; orta boyda ince kabuklu bir ceviz (kabuğu ile birlikte) ortalama 12 gr gelir. Buna göre 1 kiloda yani 1000 gramda yaklaşık 80 adet kabuklu ceviz bulunur. 1 kilo kabuklu cevizden,  cevizin cinsine bağlı olarak kabuk kalınlığına göre değişmekle birlikte genelde ince kabuklu cevizlerde yarısı oranında yani 500 gram iç ceviz çıkar.

Cevizin Besin Değerleri:

İç cevizde;  %4 su, %14 karbonhidrat, %15 protein ve %65 yağ bulunur. 100 gr ceviz içeriğindeki besin değerleri ise şu şekildedir; Kalori: 654 kcal, Yağ: 65 gr, Kolesterol: 0 mg, Sodyum: 2 mg, Potasyum: 440 mg, Karbonhidrat: 15 gr,  Protein: 15 gr, C vitamini: 1,3 mg, Kalsiyum: 98 mg, Demir: 2,9 mg, B6 vitamini: 0,5 mg, Magnezyum: 158 mg

100 gram Ceviz içi  654 Kcal olup buna göre 6 gr gelen 1 adet ceviz 39 Kcal barındırır.

Cevizin Faydaları:

Kuruyemiş sınıfında değerlendirilen ceviz, düzenli tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir, cilde parlaklık verir ve kırışıklık oluşumunu engeller. Kandaki melatonin seviyesini yükselterek uyku düzenine katkı sağlar. İçeriğindeki melatonin ve polifenol bileşikleri sayesinde yüksek oranda antioksidan etkisi bulunur.

Bir Cevap Yazın