Genel

1 kilo portakal kaç adet?

1 kilo portakal kaç adet?

1 kilo portakal kaç adet? Bir portakal ortalama 140 gram ağırlığındadır. Buna göre bir kilogramda yaklaşık olarak 7 adet portakal bulunur. Portakalın standart bir ölçüsü olmadığından büyüklüğüne veya cinsine göre bu sayı değişir. Portakal çeşitleri aşağıda verilmiştir. Bir portakal ortalama olarak sadece 85 kalori içerir.  Portakal; C vitamini, A vitamini, B kompleksi vitaminleri, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller içerir.

Portakal Çeşitleri:

1- Valencia Portakalı:  Tatlı bir portakaldır. Öncelikli olarak meyve suyu üretiminde kullanılır. Tadının güzel olması sebebiyle tezgahlarda da sık olarak görülebilir. Dünya çapında tüketilen bir portakaldır.

2- Hamlin Portakalı: Çekirdeksiz bir portakaldır. Dışı pürüzsüzdür ve diğer türlere göre küçüktür. Dış kabuğu ve suyu diğer portakallara oranla açık renktedir. Çabuk olgunluğa erişir ancak kalitesi düşüktür.

3- Washington Portakalı:  Geniş ve kalın meyvesi vardır. Çok sulu değildir. Kabuğu kolay soyulur. Dilimleri ayrıktır. Dünya çapında meşhurdur.

4- Yafa Portakalı:  Kabuğu tamamen turuncudur ve kolay soyulur. Orta büyüklüktedir. Bol suludur ve kalitelidir. İsrail ve Lübnan civarında önemli derecede üretimi gerçekleşir.

5- Göbekli (Navelina) Portakalı: Washington portakalının doğal mutasyona uğramış halidir. Daha erken olgunluğa erer. Çekirdeksizdir, bol suludur ve etli bir yapısı vardır.

6- Taracco Portakalı: Düzensiz bir şekli vardır. Kabuğu kolay soyulur. Orta ve iri meyvesi vardır. Akdeniz portakalları arasında yer alan bir çeşittir.

7- Alanya Dilimli Portakal: Kökeni bilinmeyen bu tür sadece Alanya ve çevresinde yetiştirilmektedir. En önemli özelliği sap tarafından sitil ucuna doğru 4–8 adet oluk bulunmasıdır. Popülerliğini kaybetmekte olan bu portakalın boyutları küçük ve orta seviyededir. Kirece dayanıklıdır ve suludur. Verim düzensizliğine eğilimi vardır.

8- Moro Kanlı Portakal: Sicilya kökenli İtalyan kan portakaldır. Kabuğu hafif pürüzlü yapıdadır. Erkenci portakaldır. Az çekirdeklidir. Aralık ortalarına doğru olgunlaşır.

9- Lane Late Portakalı: Avustralya’da 1950 yılında Washington Navel portakalının tomurcuk mutasyonu sonucunda elde edilmiş bir çeşittir. İç kalitesi iyidir ve tatlıdır.  Ağaç üzerinde kalitesini koruyarak uzun süre kalabilir.

10- Sanguinelli Portakal: İspanya kökenli bir kan portakaldır. Küçük ve orta iriliktedir, yuvarlak-oval şekildedir. Ocak-Şubat aylarında olgunlaşır. Olgunlaştıktan sonra dalında fazla bekletilmez.

11- Şeker Portakal: Asitsiz ve yerli portakal çeşididir. Soluk sarı rengi vardır. Suludur, aroma ve kalitesi gayet iyidir.

12- Cara Cara Göbekli Portakal: Washington Navel portakalın mutasyonudur. İç rengi greyfurt gibi koyu pembedir. Hasat zamanı Aralık-Mart aylarıdır.

Bir Cevap Yazın