Genel

Buzdolabı ne kadar elektrik harcar 2022

Buzdolabı ne kadar elektrik harcar 2022

Buzdolabı ne kadar elektrik harcar? Bu yazımızda buzdolabı ve bazı ev aletlerinin (buzdolabı, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, LCD TV, ütü, fırın, led lamba vs)  bir saatte ne kadar elektrik tükettiğini, 2022 yılı Haziran ayına göre kaç para harcadığını hesaplayacağız.

Kullanılan ev aletlerinin tüketim bedeli, mesken veya ticarethanede kullanılmasına, akıllı sayaç takılı ise kullanıldığı saate göre de değişmektedir. Elektrik tüketim bedeli meskenlerde (tek zamanlı)  2022 yılının Haziran ayından itibaren: 240 KW’a kadar 1,45 TL/KW ,  240 KW üzerinde elektrik bedeli 2,16 TL/KW’dir.  Dükkan gibi basit ticarethanelerde (tek zamanlı alçak gerilim için) 1 KW elektrik bedeli 2,68 TL’dir.

(A+) bir buzdolabı yaklaşık saatte 44 Watt (0.044 Kw) elektrik harcar. Aslında genellikle buzdolabının üzerindeki etiketlerde yıllık tüketim miktarı yazar, bu tüketim miktarları belirli sabit sıcaklıklara göre verilmiştir. Yaz aylarında, buzdolabının içerisinde belirlenen genellikle +4 C, buzluklarda 18-22 C arası ısıyı sabit tutmak için buzdolabının daha fazla performans göstermesi gerekeceğinden daha çok enerji tüketirler. Kışın da bunun tam tersi olur. Sıcak havalarda buzdolabının kapısının sık sık açılması da enerji tüketimini arttıran bir unsurdur. Bizim buradaki hesaplarımız buzdolabı etiketlerinde yazan ortalama tüketim bedeline göre olacaktır. Konutlarda elektrik tüketimi 240 Kw’ya kadar 1.45 TL/KW olduğundan 1 günlük elektrik tüketim bedeli:

1.45 TL/Kw x 24 (Saaat) x 0.044 Kw = 1.53 TL dir, Aylık tüketim bedeli 1,53 x30 = 46.00 TL’dir. 

Aylık tüketiminiz 240 Kw’yi geçtiği takdirde, 1 Kw elektrik tüketim bedeli 2.16 TL olacağından buzdolabının aylık tüketimi değişecektir.  240 Kw üzeri için 1 günlük elektrik tüketim bedeli:

2.16 TL/Kw x 24 (Saaat) x 0.044 Kw = 2.28 TL dir, Aylık tüketim bedeli 1,45 x30 = 68.40 TL’dir.

Fiyatlar Haziran 2022 yılına göre olup sizler de aşağıdaki linkten elektrik tüketim bedelini güncellenecek fiyatlar üzerinden hesaplayabilirsiniz. Buzdolabınızın üzerindeki etiketlerde genellikle  yazılan elektrik tüketim miktarları yıllık olup bunu 12 aya bölerek aylık tüketim miktarını, 30’a bölerek günlük tüketim miktarını, 24’e bölerek saatlik tüketim miktarını öğrenebilir,  aşağıda verilen linkten öğrenebileceğiniz  tarifenize uygun tüketim bedeline göre buzdolabınızın ne kadarlık elektrik tükettiğini hesaplayabilirsiniz. Diğer ev aletlerinin tüketim bedeli hesabına  ilişkin taleplerinizi yorumlar bölümünden sitemize yazabilirsiniz.

https://lisans.epdk.gov.tr/epvys-web/faces/pages/online/tarifeFatura/tarifeFatura.xhtml

Kullandığınız tarifenin size uygun olup olmadığını, fazla elektrik faturası  ödeyip ödemediğinizi anlamak için  “https://sezici.com/tek-zamanli-ve-cok-zamanli-elektrik-tarifesi-nedir/” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın