5 Yaşındaki Ceviz Ağacı Kaç Kilo Ürün Verir?

Ceviz Ağacı Kaç Kilo Ürün Verir
Ceviz Ağacı

5 Yaşındaki Ceviz Ağacı Kaç Kilo Ürün Verir?

Ceviz üretmeyi düşünenler  için merak konusu olan en önemli konu ceviz ağacı verimliliğidir.  Öncelikle bir ceviz ağacından yüksek verim almak için gerekli bakım işlemlerinin eksiksiz ve zamanında yapılması gerekir. Toprağın ve fidanın kalitesi de verimlilik için önemlidir.   Cevizin cinsi de verimliliği etkileyen diğer bir faktördür. Ülkemiz dünya ceviz üretiminde A.B.D. ve Çin’den sonra üçüncü sıradadır. Ülkemizde ağaç başına verim 33-37 kg arasında değişmektedir. Aşılı ceviz fidanları ile bahçe tesis edildiğinde verimde aşısızlara göre % 50-60 oranında artış sağlanabilir. Aşısız (yabani) cevizler 7-10 yaşlarında , aşılı cevizler ise 4 yaşından itibaren meyve vermeye başlamaktadır. Yine yabani ağaçlardan 6 kg kabuklu meyveden en fazla 1,5-2 kg iç 2 alınırken, aşılı ağaçlardan 6 kg cevizden en az 3 kg iç meyve alınmaktadır.

Önerilen aşılı fidanlarla bahçe tesis edildiğinde; 5 yaşındaki bir ceviz ağacı 3-4 kg, 8 yaşında 15-20 kg, 12 yaşında 30-40 kg, 14 yaşında 50-75 kg, 20 yaşında 80-120 kg arasında meyve verebilmektedir. Dekara 10 fidan dikildiğinde, dekara verimin verimli  çağında 1-1,5 ton olacağı beklenmektedir. Cevizin cinsine göre verimin değişebileceğini belirtmiştir. Örneğin tüm koşullar iyi olduğunda Chandler cinsi ceviz fidanından; 4. Yılda 2-4 kg, 5. Yaşta 5-10 kg, 10. Yaşta 50 kg, 20. Yaşta 100 kg alındığı ve alınabileceği görülmüştür.

 

Cevizle ilgili diğer bir başlığımıza bakmak isterseniz: 1 Kilo Ceviz Kaç Adet? 1 Adet Ceviz Kaç Kalori?

Kaynaklar:

https://adana.tarimorman.gov.tr/Belgeler/SUBELER/bitkisel_uretim_ve_bitki_sagligi_sube_mudurlugu/meyve_yetistiriciligi_ve_mucadelesi/Ceviz.pdf

https://www.chandlercevizfidani.com.tr/1-ceviz-agaci-kac-kilo-verir.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir