Yemek

Evde ekmek yapmanın maliyeti

Evde ekmek yapmanın maliyeti

Bu başlıkta 2023 yılının Ocak ayında evde ekmek yapmanın maliyetini hesaplayacağız ve 1 kg undan kaç ekmek çıkar sorusunu cevaplayıp, maliyetimizi fırında yapılıp satılan ekmek fiyatları ile karşılaştıracağız

Burada ölçü olarak 1 kg un kullanılacaktır.  Standart diyeceğimiz beyaz somun ekmeğinin gramajı 210-230 gr arasındadır.  1 kg undan kaç adet ekmek çıkarabileceğimizi  hesaplayıp fırın veya bakkallarda satılan standart beyaz ekmek fiyatları ile evde yapılan ekmek maliyetini karşılaştırabiliriz.

Bir kg un ile kullanılacak gerekli malzemeler ile  ekmek maliyeti yaklaşık olarak şöyledir.

Un:      1 kg un                             11,90 TL (Marketlerdeki en ucuz beyaz un fiyatı alınmıştır, markasına göre veya un çeşidine göre fiyatlar yükselecektir.)

Maya:  1 paket maya                   4,00 TL

Su-tuz: 0,7 lt su, tuz                     2,00 TL

Elektrik: 1,35 KW Elektrik             2,35 TL (240 KW üzeri aylık harcamada bu bedelin artacağını unutmayın, bu bedel aylık 240 kw veya altındaki elektrik kullanımına göre belirlenmiştir. Aylık 240 kw üzerinde elektrik harcamanız durumunda 1,35 KW elektriğin bedeli evlerde 3,51 TL olacaktır. )

Toplam                                      20,25 TL 

Bu bedel ile 210-230 gr standart somun ekmeğinden 6 tane ekmek çıkarılabilmektedir. Bu hesaba göre evde yaptığımız 1 adet evde ekmek yapmanın maliyeti   3,38 TL’ye gelmektedir. Aynı gramajdaki fırın  ekmeği, bölgelere göre farklılık gösterse de genelde  5,00 TL’ye satılmaktadır.

 

5 Yaşındaki Ceviz Ağacı Kaç Kilo Ürün Verir?

1 Kg Küp Şeker Kaç Adet?

Her Gün Maydanoz Yenir mi?

 

Bir Cevap Yazın