Yemek

Her Gün Maydanoz Yenir mi?

Her Gün Maydanoz Yenir mi?

“Her gün maydanoz yenir mi?” sorusunun cevabı her gün ne kadar maydanoz tükettiğinize bağlıdır. Düzenli olarak her gün bir tutam maydanozun  vücuda zararı olmaz. Ancak; aşırı maydanoz tüketiminin hemen her şeyde olduğu gibi zararı olabilir. Maydanoz yıllardır mutfağımızda lezzet verici olarak tercih ediliyor. Mutfağımızda o kadar yaygın kullanılıyor ki, dilimize “her şeye maydanoz olmak” diye bir deyim bile bulunmakta. Besin öğeleri açısından oldukça zengindir.  Maydanozun 100 gramında 36 kalori, 56 mg sodyum, 554 mg potasyum, 133 mg kalsiyum, 133 mg C vitamini, 50 mg magnezyum bulunur. Kalorisi ise oldukça düşüktür.  100 gram maydanoz  sadece 37 kalori içerir.

Maydanozun Zararları:

Fazla maydanoz alerji, cilt döküntüleri gibi sorunlar oluşturabilir. Kan şekeri seviyesi düşebilir. Kan pıhtılaşması yavaşlayabilir.  Hamilelikte düşük riski olabilir. Kkan sulandırıcı özelliği sebebiyle ameliyat öncesi fazla tüketim komplikasyonlara neden olabilir.   Alerjik durumunuz olabilir. Tüketilen miktarı  konusunda dikkatli olmalı, doktorunuza ve diyetisyeninize danışmalısınız.

Maydanozun faydaları ve zararları ile ilgili internet ortamında oldukça yaygın yazılar bulunmakta. Sizler için kaynakları aşağıda belirttik.

Kaynaklar: 1) https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberi/maydanozun-faydalari-nelerdir

2) https://www.lezzet.com.tr/lezzetten-haberler/maydanoz-suyunun-yararlari-ve-zararlari-nelerdir

Yeşil Çay Nasıl Üretilir?

1 Kg Üzümden Ne Kadar Su Çıkar?

 

Bir Cevap Yazın