Genel

Kat İrtifakı Nedir? Nasıl Kurulur?

Kat İrtifakı Nedir? Nasıl Kurulur?

Kat irtifakı nedir ve nasıl kurulur?  Herhangi bir arsa üzerine mimari  bir proje doğrultusunda yapılacak yapı veya yapılardaki bağımsız bölümlerin tapuya işlenmesi,  kat irtifakı kurulması olarak tanımlanır.  Kat irtifakı kurulurken arsa  üzerinde yer alacak bağımsız bölümlere arsanın alanı paylaştırılır. Bunu şöyle bir örnekle açıklayalım:

500 metrekare  arsamız olsun, bu arsa üzerine her biri 100 metrekare olmak üzere 10 adet daire yapılacağını ve bu dairelerin her birinin değerinin de aynı olduğunu varsayalım. Bu durumda arsa, 10 adet eşit bağımsız bölüm olduğundan 10’a bölünür ve her bir bağımsız bölümün arsa payı 1/10 yani 50 metrekare olur. Dikkat ederseniz örnekte her bir bağımsız bölümün değerinin de aynı olduğunu varsaydık. Esasen daha değerli olan bağımsız bölümün daha fazla arsa payına sahip olması gerekir. Bu neden önemlidir? İleride arsa üzerindeki bina yıkıldığında, taşınmaz tekrar arsaya dönüşeceğinden daha çok para vererek sahip olduğunuz taşınmaz aynı arsa payına sahip daha değersiz taşınmazla eşit arsa payına sahip olacak, yanı taşınmaz arsaya dönüştüğünde değerleri eşitlenecektir. Bu nedenle kat irtifakı kurulurken bağımsız bölümlerin değerleri üzerinden arsa payı belirlemek en doğrusu olacaktır. Ancak; uygulamada, arsa payları bağımsız bölümlerin alanları ile orantılı kurulmaktadır. Yani  her bir bağımsız bölüme, alanının, toplam bağımsız bölüm alanı içindeki payı kadar arsa payı yazılmaktadır.

Kat irtifakı nasıl kurulur?

Kat irtifakı kurmak için, yönetim planı ve bağımsız bölümler listesi beyanı (liste beyanında,  taşınmazın; ili, ilçesi,  mahallesi, ada ve parsel bilgileri,  bağısız bölümlerin; numarataj krokisine göre düzenlenmiş, blok, kat, daire no.’su, bağımsız bölüm cinsi (mesken, dubleks mesken, dükkan, depolu dükkan, ofis vs.), varsa eklentisi, net ve brüt alanı ve arsa payı bilgileri yer almalıdır.), mimari uygulama projesi (15/2/2018 tarihli düzenleme ile mimari projeler, üzerlerine bağımsız bölüm numaraları ve alanları ile varsa eklentileri yazılarak belediyeler tarafından elektronik ortamda tapu müdürlüklerine gönderilmektedir.) yapı ruhsatı, kat karşılığı yaptırılan  işlerde noter onaylı  kat karşılığı inşaat yapım sözleşmesi, yapı ruhsatı ile birlikte tapu müdürlüğüne başvurmak gerekmektedir.

Kat mülkiyeti ve kat irtifakına ilişkin hükümler 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununda belirlenmiştir. Kanun maddelerine “Kat Mülkiyeti Kanunu” adresinden ulaşabilirsiniz.

İlgili diğer yazılarımız:

Giriş Katta Oturanlar Asansör Giderlerine Katılır mı? Dükkanlar Aidat Öder mi?

 

 

Bir Cevap Yazın