Genel

Kavak Ağacı Su İster mi?

Kavak Ağacı Su İster mi? Kavak ağacının özellikleri nelerdir? Kavak ağacı nerelerde kullanılır? Sorularının cevaplarını bu yazımızda sizler için hazırladık.

Kavak Ağacının Özellikleri:

Söğütgiller (Salicaceae) familyasından olan kavak ağaçlarının en önemli özelliklerinden bir tanesi sürgün verme özelliğinden dolayı hızlı büyümesidir.  Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde kavak ağaçları yetişebilmektedir. Ancak iklimin farklılığından türleri farklılık gösterir. Özellikle ılıman ve serin yerlerde, bilhassa akarsu kenarları ve dolgu arazide iyi yetişirler. Durgun sulu yerlerde ve ağır topraklar da iyi bir gelişme göstermezler. Kavak ağaçları genellikle sığ kök sistemi kurarlar. Yetişkin bir kavak ağacı yılda ortalama 120 ton su tüketir. Bu da gösteriyor ki kavak ağaçları bir çok ağaç türüne göre oldukça fazla su çekerler. Ancak; kavak ağacının köklerinin su içinde kalmasına neden olabilecek, yeraltı su seviyesinin yüksek olduğu yerlerde kavak ağaçları iyi gelişemezler.

Kavak ağacının türler:

Türkiye’de biri melez olmak üzere 5 kavak ağacı çeşidi vardır.

Ak kavak (populus alba): Söğütgiller familyasından olan ağacın yapraklarının alt kısımları beyazdır. Bu tür kavak ağaçları 30-40 metreye kadar büyüme gösterirler. Gövdesinin üzerinde bulunan parlak beyaz kabuklar, çatlamadan uzun yıllar kalır. Dallarına göre yaprakların şekilleri de farklılık gösterir.

Fırat kavağı (populus euphratica): Diğer kavak ağaçlarından kısa olan Fırat’ın boyu 10-12 metredir. Dış görünüşü kara kavağa biraz benze de dalları daha incedir. Tomurcuklanma olayı da farklıdır. Coğrafi yayılışı geniştir. Türkiye’de nehir boylarında olan Mersin, Hakkâri, Kahramanmaraş, Urfa gibi illerde görülür.

Kara kavak (populus nigra): Anavatanı Avrupa, Asya ve güneybatı olan ve Türkiye’de doğal olarak bulunan, söğütgil familyasından olan bir ağaç türüdür. 30 metreye kadar boylanan ağacın sürgünleri tüysüz ve sarımtırak renkli, düz ve yuvarlaktır. Kara kavak ağacının çiçekleri nisan ayında açar. Haziran da ise tohumları tamamen olgunlaşır. İyi yetişmesi için nemli toprağa ihtiyacı vardır.

Titrek kavak( populus tremula): Bu kavak türü, 25 metre uzunluğunda, sık dalları olan, geniş konik tepeli, silindirik gövdeli bir ağaçtır. Yaprak açma döneminde önce erkek çiçekler açar. 8-10 gün sonra ise dişi çiçekler görülmeye başlar. Çiçek taşıyan tomurcuklar dolgun, büyük ve küt uçludur. Yaprakların üstü koyu yeşil, alt yüzü grimsi renktedir.

Boz kavak (populus canescens): Ak kavak ve titrek kavağın melezi olan boz kavak 20 metre boyundadır. İki kavak türünün özelliklerini de taşıyan boz kavağın kabuğu pürüzsüzdür. Sürgünleri silindir, tacı dağınıktır.

Kavak Ağacının Faydaları ve Kullanım Alanları: 

Kavakların odunu kolay işlendiğinden  kibrit yapımında çok kullanılır. Selüloz ve kağıt endüstrisinde kullanılır. Aynı zamanda ilaç sanayisinde kullanılmaktadır.  Romatizma ve  mide rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Çay olarak tüketildiğinde ateş düşürücü etkisi vardır. Kabızlığa iyi gelir. Kavak ağacından elde edilen kömür dişlerin temizlenmesinde etkili olduğundan bazı diş macunlarında kullanılmaktadır.

Kaynaklar:

  1. Türkiye’de Kavak Yetiştirme – Doç. Dr. Ali Sencer BİRLER – https://kavakcilik.ogm.gov.tr/Yayinlar/

 

 

Bir Cevap Yazın