Sağlık

Yeşil Çay Nasıl Üretilir?

Yeşil Çay Nasıl Üretilir?

“Yeşil çay nasıl üretilir?” diye merak edenler için bu yazımızda açıklayacağız. Anavatanı Çin ve Hindistan olan yeşil çay için küçük yapraklı çay çeşitleri tercih edilir.  Bu amaç doğrultusunda yetiştirilen  çay çeşitlerinden doğru zamanlarda toplanan yapraklarla yapılır. Kaliteli ve nitelikli olan yeşil çaylar, genellikle körpe ve genç çay yaprakları kullanılarak üretilir.

Aynı bitkiden üretilen siyah çay ile yeşil çay üretimi işleme bakımından farklılıklar gösterir. Toplanan çay yaprakları  fabrikalarda  kısa süre içerisinde ve direkt olarak yüksek sıcaklıklarda şokla soldurmaya tabi tutularak yeşil çay elde edilir. Tabii ki toplanan çay yapraklarının yeşil çay üretimine uygun körpe ve genç yapraklar olması gerekmektedir.  Çayın hızlı bir şekilde kurutulması sayesinde oksidasyon enzimlerinin  aktif  hale geçmeleri önlenir.  Dolayısıyla çay yapraklarının içeceğe de rengi veren yeşil yapısı korunur.

Yeşil Çay Üretim Yöntemleri

Dünya çapında ülke ve işlenme stillerine göre pek çok farklı yeşil çay çeşidi vardır. Temel olarak Çin ve Japon metotları olarak  iki çeşit yeşil çay üretimi yapılır. Bu her iki üretim yönteminin de farklı versiyonları vardır.

Yeşil Çayın Faydaları

  1. Yüksek düzeyde antioksidan içerir.
  2. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi ile kilo vermeye yardımcı olur.  Aynı zamanda kan dolaşımını arttırır.
  3. Kanseri önlemeye yardımcı olduğununa ilişkin bilimsel araştırmalar mevcuttur.
  4. Vücutta bulunan ödemin  atılmasına yardımcı olur. İdrar söktürücüdür.
  5. Kötü kolesterolü düşürerek  kalp sağlığına yardımcı olur.
  6. Sakinleştirici özelliği vardır.
  7. C vitamini içeriği açısından zengin bir bitki olduğundan  gribe karşı  vücut direncini arttırır.
  8. İçeriğindeki enzimler, amino asitler, polifenoller ile cilde sağladığı faydalar oldukça fazladır. Ayrıca B vitamini, magnezyum, folik asit ve potasyum bakımından zengin bir bitkidir. Sahip olduğu mineral ve vitaminler cildi güzelleştirir ve cilt kusurlarını azaltmaya yardımcı olur.
  9. Antioksidan ve ödem önleyici özellikleri ile yaşlanmanın cilt üzerinde oluşturduğu etkileri azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca bu özellikleri  sayesinde sedef, kepek, döküntüler, ciltte oluşan yumrular ve gençlerin büyük sorunu olan aknenin oluşumunu  azaltmaya yardımcı olur.

Yeşil Çayın Hazırlanışı

5 dakika bekletilen bir fincan kaynamış su içerisine, bir çay kaşığı yeşil çay ekleyip 2 – 3 dakika demlenmesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz. Fazla demlenen, rengi oldukça koyulaşan yeşil çay faydadan çok zarara neden olabilir. Ayrıca yeşil çayı hamilelerin kullanmaması gerekir. Emziren annelerin yeşil çay tüketmeden önce bir uzmana danışmalarında fayda vardır.

Yeşil Çay Nasıl Tüketilmeli?

Yeşil çayın  olumlu etkilerinden faydalanabilmek için günde 2-3 fincan tüketilmesinde fayda vardır. Fakat bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle yeşil çay, bilinen ve kalitesinden emin olunan markaların ürünlerinden seçilmelidir. Açıkta satılan ve uzun süredir beklemiş olan yeşil çaylar yabancı madde karışımı, nem artışı ve aflatoksin oluşumu açısından riskli olabileceğinden vücutta faydadan çok zarara neden olabilir. Yine aynı şekilde düşük kalitedeki yeşil çaylar aşırı düzeyde florür içerebilmektedir. Düzenli olarak aşırı florür barındıran bu çayların tüketilmesi de yine vücutta çeşitli olumsuz etkilerin gözlenmeye başlamasına neden olabilir. Bilinen markalardan satın alınan yeşil çay, doğru demlenme süresine dikkat edilerek hazırlanmalıdır. Gereğinden fazla kaynatılmış yeşil çayda  biyoaktif bileşenler zarar görebildiğinden istenen olumlu etkiler elde edilemeyebilir.  Sade olarak veya içerisine tercihe göre limon, fesleğen, nane gibi farklı baharatlar da eklenerek tüketilebilir.

Sağlık üzerindeki olumlu etkileri saymakla bitmeyen bir içecek olan yeşil çay, günde 2-3 bardak tüketilebilir. Fakat herhangi bir kronik hastalığı bulunan, hamileler veya ilaç kullanan kişiler düzenli yeşil çay tüketimine başlamadan önce mutlaka hekimlerine danışmalı, hekimlerinin herhangi bir sakınca görmemesi halinde yeşil çay tüketmeye başlamalıdır.

Kaynaklar: www.medicalpark.com.tr/yesil-cayin-faydalari

www.lipton.com/tr/cay-kulturu-makaleleri/yesil-cay-nasil-uretilir.

1 Kg Üzümden Ne Kadar Su Çıkar?

1 Kilo Ceviz Kaç Adet? 1 Adet Ceviz Kaç Kalori?

 

Bir Cevap Yazın